Kategoriler

#Revir
#Gündem

estetik ameliyatları nasıl QR Code

Google > estetik ameliyatları nasıl

estetik ameliyatları nasıl

Karın Estetiği

Özellikle hamilelikler ve doğumlardan sonra karın estetiği bozulmuş, cildi deforme olmuş sarkmış, karın kasları gevşediği için sanki halen hamilelik devam ediyormuş gibi görünen kadınlar için yapılması gerekli bir operasyondur. Genç yaşlarda ve sık yapılan doğumlar, ikiz veya çoğul gebelikler, hamilelik döneminde hareketsiz kalma gibi faktörlerle karın deforme olursa, rejim ya da jimnastikle toparlanması pek olası değildir. Abdominoplasti ile, yırtılmış olan karın kaslarının ( rektus diastazının ) dikilmesi, bel ve beden kısmının inceltilmesi, sarkmış olan yağlı bölgelerin alınması sağlanır.

Kadın yeniden doğum yapmamış bir kadının vücuduna sahip olabilir. Operasyon sonrası gerdirme işleminin yapıldığı ( bikini altında kalacak ) bölgede sezaryen izi gibi bir iz kalır. Ancak bu iz zamanla kaybolur. Abdominoplasti geçirmiş kişi tekrar hamile kalabilir. Bir yıl içinde hamilelik planlanıyorsa bu işlemin doğum sonrasına bırakılması yerinde olur. Bu, hastane ortamında yapılması uygun olan bir operasyondur. İşlem sonrası 1-2 gün hastanede yatılması ve işbaşına bir hafta sonra dönülmesi uygun olacaktır. Özel bir korse yaklaşık 3 hafta kullanılacaktır.

Meme Estetiği

Hormonal ya da Genetik nedenlerle göğüsleri yeterli büyüklüğe ulaşmayan, göğüs asimetrisi olan, doğum ya da zayıflama sonucu göğüs dokusu küçülmüş, kaybolmuş kişiler için ideal bir yöntemdir. Göğüs ucu, göğüs altı ya da koltukaltı gibi bölgelerden girilerek meme dokusu altına veya kas altına istenilen büyüklükte protez yerleştirilebilir. Hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılması uygun olan operasyon 1-2 saat sürer. Aynı gün taburcu olmak mümkündür. Uygulanacak olan protez vakaya göre Hidrojel - Serum Fizyolojik - Soya Yağı veya Silikon olabilir. Bu operasyondan sonra kişi hamile kalabilir, süt verebilir. Göğüs dokusuna ya da süt kanallarına bir zarar verilmesi söz konusu değildir. Operasyon sonrası 2 hafta kadar ağır kaldırılmaması, araç kullanılmaması, egzersiz yapılmaması istenir. Güneşlenme ve deniz 3. haftadan sonra serbesttir.

Genetik, hormonal veya doğumlar nedeniyle aşırı büyüme gösteren göğüslere uygulanan bir operasyondur. Hastanede yapılır ve ortalama 2-4 saat sürer. Kişinin vücut orantısına uygun olacak şekilde istenilen boyutta küçültme ve kaldırma yapılabilir. Gerekirse göğüs ucu da küçültülür ve olması gereken bölgeye kaydırılır. Göğüs ucundan göğüs altına dek uzanan bir iz oluşur. Eğer, göğüs çok büyük ve çok sarkmış ise göğüs altında da bir iz oluşabilir. İzler zamanla kaybolur.

Aşırı büyüklük nedeniyle, çok fazla meme dokusu alınmak zorunluluğu karşısında, kişi ilerde çocuk doğurursa emziremeyebilir. Ancak memenin fazla büyük olmasının ve sarkmasının kişiye sırt ağrıları verebileceği, meme altında pişik ve mantar gibi hastalıklara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Burun Estetiği

Estetik burun ameliyatları plastik cerrahide en çok yapılan ameliyatlar olup, buruna yeniden şekil verme cerrahisidir. Bu ameliyat ile burun küçültülüp büyütülebilir, kemeri varsa düzgün veya kavisli forma getirilebilir. Eğri bir burun ise düzeltilebilir. Kalın burun uçları inceltilip, geniş burun delikleri daraltılabilir. Dudak ile burun açısı artırılarak daha kalkık bir burun elde edilebilir. Ayrıca doğumsal şekil bozuklukları düzeltilebilir. Eğer hastada nefes almada zorluk şikayeti de varsa estetik ameliyat esnasında hastanın nefesi de düzeltilir.

Cerrahi öncesi hazırlık;
Rhinoplasti görünüşünüzü olumlu yönde değiştirerek kendinize olan güveninizi artırır. Cerrahiye karar verdiğiniz zaman beklentilerinizi dikkatlice düşünüp cerrahınız ile konuşmalısınız. Fizik olarak sağlıklı, psikolojik olarak bu ameliyata hazırlıklı ve gerçekçi beklentiler içindeyseniz ameliyat için iyi bir adaysınız. Yaş olarak erkeklerde 17, bayanlarda 16’nin üzerinde olması gerekmektedir.

Cerrahınıza beklentilerinizi aktardıktan sonra, cerrahınız size ameliyatınız ile ilgili bilgileri anlatacak fotoğrafınızı çekip bilgisayara aktardıktan sonra isteğinize uygun burun şekli üzerinde çalışma yapacaktır. Burun şeklinizi , kemik ve kıkırdak yapınız ile derinizin kalınlığı, yüzünüzün şekli ve yaşınız etkileyecektir. Cerrahınız uygulayacağı teknik ve anestezi hakkında sizi bilgilendirecektir. Teknik olarak burun ameliyatları açık ve kapalı olarak iki şekilde yapılmaktadır. Anestezi olarak genel veya küçük deformiteler için lokal anestezi uygulanabilir. Cerrahi işlem 1-2 saat arası sürer.

Ameliyat Sonrası Bakım:
Ameliyat sonrası burnunuzda 1 veya 2 gün duracak tampon, 5-7 gün arası burun ateli ve atel alındıktan sonra ek 5-7 gün burun flasterleri konacaktır. İkinci haftadan itibaren normal hayatınıza dönerek sosyal aktivasyonlarınıza başlayabilirsiniz. Burun şişliklerinizin inmesi iki ay, son halini alması için altı ay ile bir yıl geçmesi gerekmektedir. En az iki ay gözlük kullanılmaması ve direkt temas gerektiren sporlardan uzak durulması önerilir. Bir yıl boyunca belirli aralıklarla doktorunuz tarafından kontrol edilmeniz gerekir.

Dudak Estetiği

İnce veya konturu ( sınırları ) yeterince belli olmayan dudaklar için uygulanan bir yöntemdir.

Dudak büyütme kollajen ile veya doku + yağ ototransplantasyonu ile yapılabilir. Kollajen kullanımında lokal anestezi içeren özel bir krem sürülüp 15 - 20 dakika beklenir. Sonra çok ince iğneler ile dudak büyültülebilir. Yeni çıkan kollajenler test gerektirmeyen hyaluronik asit türevleri olup allerji yapmamaktadırlar. Sonuç hemen görülmekte olup, genellikle yılda bir kez tekrarı gerekmektedir.

Sigara içen ve dudak üstü kırışıklıkları oluşmuş kişiler için de ideal bir yöntemdir. Ayrıca Lazer kullanılarak da kırışıklıkları azaltmak hatta yok etmek mümkün olabilir.


Kulak Estetiği

Kulaklardaki şekil bozukluğu genelikle doğumsal olup kişinin sosyal aktivasyonlarını, kendine güvenini ve çocukluk çağı gelişiminde bireyi etkiler .Özellikle okul çağı öncesi mevcut deformitenin düzeltilmesi önerilir. Çünkü okul çağında çocuğun arkadaşlarından gelecek tepkilerle psikolojik travma oluşumu önemlidir. genellikle toplumumuzda görülen deformite prominent ear denilen kepçe kulak deformitesidir. Tedavisi kolay ve cerrahi sonrası sonuç yüz güldürücüdür.

Tedavi cerrahidir. Kulak arkasından yapılan kesi ile kulak şekillendirilir. Bir hafta kadar pansumanlar yapılır. Cerrahi yara iyileştikten sonra 2-3 hafta kadar özel kulak bandajı uygulanır.

Yüz Estetigi

Yüz Kırışıklıklarının Giderilmesi
İnsan vucudundaki tüm dokular gibi deriside ilerleyen yaşla birlikte yaşlanır. Deri yaşlanmasıyla birlikte eleastikiyetini kaybeder. yerçekimi ve zayıflayan bağ dokusunun deri gerginliğini azaltması derinin yer çekimi yönünde aşağıya doğru sarkmasına neden olur. Bunun yanında bazı çevresel faktörlerde derinin yaşlanmasını hızlandırır örneğin güneş ışınları, cilde zararlı maddelerle temas vs.. Gebelik, aşırı kilo alıp verme, yüzün mimik hareketleri deride sarkma ve kırışıklıkların oluşumunda önemli rol oynarlar. İlerleyen yaşla birlikte oluşan deformiteler:

Yüzde oluşan kırışıklıklar ve sarkmalar Göz kapaklarında sarkma ve torbalanma, Göz çevresi kırışıklıkları Kaşlarda düşüklük Alın kırışıklıklarının oluşması Ağız çevresi kırışıklıklarının oluşması Gıdık oluşumu ve çene çevresi sarkmalar

Tüm deformitelerin tedavileri birlikte düşünülerek bir tedavi protokolu hazırlanmalıdır.

Yüz Kırışıklıkları
Yüz Kırışıklıklarının tadavisinde Kimyasal peeling, dermabrazyon, lazer ve daha kalıcı sonuçları olan yüz germesi kullanılır. Deri sarkıklığının çok olmadığı hallerde lazer, Kimyasal peeling, dermabrazyon kullanılabilir. Fakat deri sarkıklığının fazla olduğu ileri vakkalarda yüz germe cerrahi uygulamasının sonuçları daha kesin ve kalıcıdır.

Göz kapakları ve çevresinin tedavisi
Göz kapakları çevresinde oluşan sarkma ve torbalanma için blefaroplasty diye bilinen göz kapakları çevresindeki fazla yağ ve deri dokusunun çıkarılması gerekmektedir. Göz kapakları çevresinde oluşan kırışıklıklar için ise lazer, Kimyasal peeling, botilinum toksin-a, hyalürinik asit enjeksiyonları ve cerrahi prosedürler uygulanabilir Kaşlarda Düşüklük: Kaş düşüklüğü ilerleyen yaşla birlikte oluşan bir deformitedir. Kaş kaldırma uygulaması Endoskopik yöntem denilen saçlı deriden açılan 1-2 cm'lik bir kesi ile düzeltilebilir. Bu yöntem saçlı deride açılan kuçük bir kesi ile kasların ince kamera ve cerrahi aletler yardımı ile yukarıdaki dokulara asılması işlemidir. Klasik yöntem ise diğer bir alternatif uygulamadır. Burada saçlı deride oluşturulan 3-4 cm'lik kesi ile kaslar arzulanan konuma getirilerek tesbit edilirler. Alın kırışıklıklarının tedavisi: Alın kırışıklıkları genellikle kaş düşüklüğü ile birliktedir. Bu nedenle alındaki kırışıklıklar düzeltilirken kaşlarda kaldırılır.Endoskopik veya klasik yöntem ile yapılabilir. Endoskopik yöntemde, saçlı deride açılan küçük bir kesi ile kaşların ve alının kamera ve cerrahi aletler yardımı ile yukarıdaki dokulara asılması ve gerilmesi işlemidir. Kimyasal peeling, lazer ve botilinum toksin-a önerilen diğer tedavi yöntemleridir. Ağız çevresi kırışıklıklarının tedavisi: Ağız çevresi kırışıklıklarının tedavisinde en cok lazer ve dermabrazyon kullanılmaktadır. Ayrıca Kimyasal peeling önerilen diğer bir alternatif tedavi metodudur. Gıdık Tedavisi: Gıdık çene altında oluşan yağ torbalanması ile birlikte derinin genişleyerek çene altında belirginleşmesidir. Liposuction gıdık tedavisinde en çok kullanılan tedavi yöntemidir. Eğer yağ dokusu fazlalığı ile fazla miktarda deri ve kas sarkıklığı mevcutsa hastaya kas pilikasyonları ve deri germe gibi ek uygulamalar yapılabilir

Yorum Yaz!

Kufur, hakaret iceren yorumlar onaylanmayacaktir..
Ziyaretcilerimizin IP Numaralari Gerektiginde Yasal islemler icin Kayit Altinda Tutulmaktadir.

Yorum Yok
Facebook Twitter Google+