Kategoriler

#Revir
#Gündem

Peeling Nedir QR Code

Google > Peeling Nedir

Peeling Nedir
Uzm Dr. Semih Tatlıcan
SSK Ankara Eğitim Hastanesi

Peeling son yıllarda medya kuruluşlarının yayınlarında ve halk arasında çokça telaffuz edilir oldu. Türkçe karşılık olarak “sayma, derinin en üst tabakasını soyma” diyebileceğimiz bir kelime.

Dermatolojik problemler özellikle yüzde yerleştiğinde kozmetik olarak kişiyi çok rahatsız eden hatta bazen psikolojik olarak da çeşitli sıkıntılara yol açan problemler olabiliyor. Bu problemler hastalıklar arasında iyi tedavi edilmemiş akne vulgoris (sivilce) ve bazı güneş lekeleri, doğum lekeleri ilk sırada yer alıyor. Bu hastalıkların yaygınlığı ve ülkemizin de güneşli bir iklime sahip olduğu düşünülürse karşımızdaki problemin büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır.

Günümüzde peeling’den bahsedildiğinde kastedilen sıklıkla “kimyasal peeling 0 kimyasal soyma işlemi”dir. Peeling işlemini kullanılan maddenin türüne göre sınıflamak mümkün olduğu gibi yapılan işlemin derinin dış yüzeyinden alt tabakalara doğru derinliğine göre bu sınıflandırmayı yapabiliriz.

Buna göre yüzeyel peeling, orta düzey peeling ve derin peeling sınıflanması yapılmıştır.

 • I. yüzeyel peeling ayarları

 • a. çok yüzeyel/%10-25 TCA, Resorchinol, Solisilik asid, Solid CO2, Tretinoin, glikolik asid
  b. yüzeyel/%35 TCA
   
 • II. Orta düzey peeling ayarları

 • - CO2 + %35 TCA
  - Jessner solüsyonu + %35 TCA
  - Glikolik asid + %35 TCA
  - %50 TCA
  - %88 Fenol
   
 • III. Derin peeling ayarları/Bakers fenol
Derin peeling + ciddi yaralanmalar, ameliyat izleri gibi daha derin yerleşimli ve zor tedavi edilebilen izler için kullanılmaktadır.

Orta düzey ve yüzeyel peeling ayarları daha yaygın bir kullanıma sahip olup akne izleri ve güneş lekelerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Yüzeyel peeling ayarlarından notralize glikolik asidleri içeren kremler (solüsyon formları dışındakiler), treninoin, saliarlik asid evde kişisel kullanıma uygun ayarlardır.

Bugün için daha çok özel uygulanan peeling ayarları %10-35 TCA, Jessner solüsyonu ve glikolik asid solüsyonlarıdır. Glikolik asid solüsyonları uygulandığında istenmeyen etkiler olduğu halinde derhal nötralize edilerek işlem sonlandırılıp olası tehlikelerden korunma imkanı sunmaktadır. Bu da hem hasta hem de uygulayıcı için önemli bir güvenlik marjı sağlanmaktadır.

Glikolik asid solüsyonları hem derinin en üst tabakalarını soymakta, hem de bir miktar emilerek deri tumoverinde (yeni hücre üretilmesi) bir miktar artışa yol açarak ek faydalar da sağlanmaktadır. İşlem oldukça kısa sürelerde (2 – 7 dakika) gerçekleştirilmektedir. İşlem sonrasında evde kullanılmak üzere tretinoin, gibi ayarlar önerilmekte ve işlemin etkinliği artırılmaktadır. Özellikle yaz aylarında işlem eğer yapılacaksa mutlaka güneşten koruyucu kullanımı önerilmelidir.
 

Yorum Yaz!

Kufur, hakaret iceren yorumlar onaylanmayacaktir..
Ziyaretcilerimizin IP Numaralari Gerektiginde Yasal islemler icin Kayit Altinda Tutulmaktadir.

Yorum Yok
Facebook Twitter Google+