Kategoriler

#Revir
#Gündem

kıl dönmesi QR Code

Google > kıl dönmesi

kıl dönmesi
Önceleri doğuştan bir hastalık olduğu kabul edilirdi. Günümüzde sonradan ortaya çıktığına inanılıyor. Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde cilt altı yağ dokusu içine girmesi hastalığa yol açar. Derinin içine doğru büyüyen kılların oluşturduğu kıl yuvaları ve ortaya çıkan enfeksiyon hastalıktan sorumlu.

Kıldönmesi riskini artıran faktörler nedir?

Bisiklete veya ata binme gibi egzersizler, uzun süre oturmak, yolculuk yapmak, dar kıyafetler ve aşırı terleme hastalığın oluşumuna zemin hazırlar.

Kimlerde daha sık görülür?

Hastalık erkeklerde, 15-40 yaşları arasındaki kişilerde ve bedeninde daha çok sayıda kıl olan insanlarda daha sık olur. Kilolu erkeklerde görülme şansı daha fazla.17-25 yaşları arasında daha sık görülüyor.

Nasıl tedavi edilir?

Apse lokal anestezi altında cerrahi olarak boşaltılır. Uygun doz ve süre antibiyotik kullanımı ve pansumanlarla 2-3 haftada iyileşir. Hastalığın tedavisinde amaç ciltte görülen deliklerin ve bunlarla bağlantılı cilt altındaki kanalların ameliyatla etrafı normal doku olacak şekilde çıkarılması. Ortaya çıkan boşluğun açık bırakılması ya da kapatılması kararı cerrahın deneyimi ve tercihine göre bazen de ameliyatın seyrine göre değişir. Hastalıklı doku çıkarıldıktan sonra geride kalan boşluk açık bırakılırsa ortalama 2 ayda iyileşir.

Başka yöntemler var mı?

Hastalığın tedavisinde diğer yöntemler yaranın kısmen kapatılması. Karşılıklı kenarların dikilmesi veya deri yamasıyla kapatılması olarak özetlenebilir. Günümüzde en sık tercih edilen yöntem ortaya çıkan boşluğun sağ veya sol kalçadan hazırlanan deri parçasıyla kapatılması esasına dayanan Limberg Flep yöntemi. Bu yöntemin tekrarlama olasılığı yüzde 0-5 arasında. Ameliyattan sonra hastada açık yara bulunmadığı için iyileşme ve işe dönüş daha çabuk oluyor. Kıl dönmesi hastalığının ameliyatsız tedavisi günümüzde mümkün değil. Bazı merkezlerde güçlü yan etkileri bulunan fenol ve gümüş nitrat solüsyonları bu amaçla kullanılıyor. Ancak bu yöntemler tekrarlama olasılığı yüksek olduğundan batı ülkelerinde terkedildi.

Hastalığın tekrarlaması nasıl önlenebilir?

Hastalığın tekrarlamasını önlemek için ameliyat bölgesinin düzenli traş edilerek kılların temizlenmesi ve her gün duş alınmasını tavsiye ediyoruz

Yorum Yaz!

Kufur, hakaret iceren yorumlar onaylanmayacaktir..
Ziyaretcilerimizin IP Numaralari Gerektiginde Yasal islemler icin Kayit Altinda Tutulmaktadir.

Yorum Yok
Facebook Twitter Google+