Kategoriler

#Revir
#Gündem

Batı Nil Virüsü QR Code

Google > Batı Nil Virüsü

Batı Nil Virüsü
Komşu ülkeden sonra Türkiye 'de vakarlarına rastlanan bu tehlikeli hastalıklılığı adı Batı Nil Virüsü. Peki bu hastalık nasıl bulaşır, biz Batı Nil Virüsü hastalığını nelerden yada kimlerden kaparız. O zaman Batı Nil Virüsü hastalığının belirtilerini nelerdir bunları ve en önemlisi oldu ki yakalandık ama Batı Nil Virüsü tedavisi nelerdir. Tüm bunları neolsunki.com aracılıyla ulaşabileceksiniz.
www.neolsunki.com

Batı Nil Virüsü Nelerden Bulaşır? ve Nedir?
45-50 nm büyüklüğündeki bu virüs Flaviviridae familyasının Flavivirus cinsine aittir. Bu virüsün ana rezervuar (taşıyıcısı) kuşlardır. Bu kuşlardan kan emen özellikle sivrisinek ve keneler bu virüsü alarak insana ve diğer bazı memelilere taşıyor.Batı
Nil virüsü İlk kez 1937 yılında Uganda’nın Batı Nil bölgesinde bir insandan izole edilen bir virüstür. Bu virüsün ana rezervuar (taşıyıcısı) kuşlardır.

Batı Nil Virüsü Belirtileri
Bu hastalıktan hayatını kaybedenlerin büyük bölümünü 70 yaş üstü hastalar oluşturuyor. Yaygın olarak ateş, baş ve kas ağrıları, iştah kaybı, bulantı, kusma, ishal, ciltte kızarıklık, lenf bezlerinin şişmesi gibi belirtiler gösteren Batı Nil virüsü, sivrisinekler aracılığıyla memelilere bulaşıyor.
Kan yoluyla, organ ve doku nakliyle de bulaşan virüs, normal koşullarda kendini göstermiyor ve çoğu zaman farkına varılmadan atlatılıyor.
Yaşlılar, çocuklar, hamileler ve AIDS hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlarda beyin iltihaplanmasına ya da beyni ve omuriliği çevreleyen zarlarda iltihaplanmaya yol açabiliyor.

Batı Nil Virüsü Tedavisi
Bu virüse özgü spesifik belirtisi yoktur. Ani başlayan ateş, kas ağrısı, bulantı, yorgunluk, halsizlik, kızarıklık, kusma, İshal, nörolojik problemler, hafıza kaybı, koma, lenf bezlerinde şişme, boyun tutulması, oryantasyon bozukluğu, birbirine karıştırma durumu, menenjit vs. görülebilir. Spesifik tedavisi yoktur. Destek tedavisi yapılması gerekir.

Batı Nil Ateşi Videolu Haber

Daha fazla video için tıklayınız.

Tekrar izlemek için tıklayınız.

Yorum Yaz!

Kufur, hakaret iceren yorumlar onaylanmayacaktir..
Ziyaretcilerimizin IP Numaralari Gerektiginde Yasal islemler icin Kayit Altinda Tutulmaktadir.

Yorum Yok
Facebook Twitter Google+