Kategoriler

#Revir
#Gündem

Edgar Degas QR Code

Google Ünlü ressamlar > Edgar Degas

Edgar Degas
Edgar Degas, 19 Temmuz 1834’te Paris’te dünyaya geldi. Babası Auguste zengin bir bankacı aileden gelmekteydi ve Napoli’den Paris’e henüz taşınmışlardı. Auguste, çevreye soylu bir aileden gelmiş havası vermek için soyadlarını Degas’dan ‘de Gas’ya çevirmeye karar verdi. Ardından Paris’te Celestine Musson adında bir amerikalı kızla tanıştı ve evlendi. Edgar ilk çocuklarıydı. Auguste de Gas, meslek olarak bankacıydı ama sanatla, özellikle müzik ve tiyatroyla çok ilgiliydi. Bu yüzden genç Edgar’ın sanatsal etkinliklerini desteklemişti. Edgar, hukuk fakültesine girmesine rağmen resim uğruna okulu bırakmıştır. 1855’te, resim yapmayı öğrenmek için Güzel Sanatlar Okulu’na gitmeye başlamış, ama zamanının çoğunu büyük İtalyan ustaların çalışmalarını incelediği Napoli ve Floransa’daki akrabalarını ziyaret etmekle geçirmişti. Kendi çalışmaları, çizimin, iyi resmin temeli olduğu inancı üzerine kurulmuştu. Bu yüzden ressamlık hayatı boyunca, Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi büyük rönesans ressamlarının tekniklerine ulaşabilmek için çaba göstermesi gerekiyordu.

Degas büyük Fransız ve İtalyan ustalarının sanatından etkilenmiş ve hayatını, onların meslek sırlarını çözmek için bıraktıkları eserleri taklit etmeye adamıştır. 1857’de Roma’yı ziyaret ettiğinde, gördüğü sanat eserlerini neredeyse takıntıya dönüştürüp sürekli çizerek 28 resim defteri doldurmuştur. 1860’ta elinde Rönesans ve Klasik döneme ait çalışmaların 700 civarında kopyası birikmiştir. Degas meslek hayatının başında Eugene Delacroix’dan, özellikle de Jean Auguste Dominique Ingres’den çok etkilenmiştir.

Degas’nın ünü, 1870’lerde izlenimci gruplarla birlikte sergi açan önemli ressamlardan biri olarak ortaya çıkmasıyla artmaya başlamıştır. Bazı ressam arkadaşları gibi, ailesinin zengin olmasından dolayı büyük mali endişeleri olmamıştı. Degas resimlerini, şartlar gerkli bir durum oluşturana kadar saklar ve bunları ya doğrudan stüdyosuna gelip giden kimselere ya da tanınmış sanat eserleri sahipleri aracılığıyla satardı.

Degas’ın uzun saçlara olan ilgisi neredeyse tüm tablolarında mevcuttur.

Degas 27 Eylül 1917’de hayatını kaybetti.

Benzer Yazılar

Yorum Yaz!

Kufur, hakaret iceren yorumlar onaylanmayacaktir..
Ziyaretcilerimizin IP Numaralari Gerektiginde Yasal islemler icin Kayit Altinda Tutulmaktadir.

ezgi

çoq az bilgi yetmio yaaa

esra

bencede yaaaaaaaaa


Facebook Twitter Google+