Kategoriler

#Revir
#Gündem

Boğaza Yabancı Cisim Kaçması QR Code

Google > Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

Boğaza Yabancı Cisim Kaçması
Dört yaşın altında fındık, ceviz gibi gıdalar yedirilmemelidir. En sık akciğerlere kaçan bu yiyeceklerdir. Bu gıdaları alırken (veya başka sert gıda) çocuğunuzda ani solunum sıkıntısı başlamışsa en yakın hastaneye başvurun.

Bu gıdaları aldıktan sonra çocuk ‘nefes alamıyorsa, nefes almak için tiz sesler çıkarıyorsa, çırpınıyor, rengi maviye kaçıyorsa hastaneye gitmek için bile vakit yoktur. Ortalama beş dakikalık bir süreniz vardır. Acilen bir kişi 112 acil yardımı arasın ve öneriler alsın. Şu işlemleri hemen başlatın. Çocuğunuzun yabancı cisim boğazında olabilir. Ağzını açıp bakın. Yabancı cismi görüyorsanız, parmağınızı bir mengene gibi kullanarak yabancı cismi çıkarın.

Boğazında bir şey görmüyorsanız bu işlemi yapmayın (yabancı cismi daha aşağı itebilirsiniz). Çocuk küçük ise (2 yaş altı) bir elinizle bacaklarını kavrayın ve başı aşağıda olacak şekilde tutun. Diğer elinizle bebeğinizin kürek kemikleri arasına beş kez arka arkaya kuvvetlice vurun. Nefes alamıyorsa bu işlemi aralıklı tekrarlayın ve hemen hastaneye acilen gidin veya acil yardımı bekleyin (şartlarınıza göre karar verin).

Çocuk büyükse (2 yaş üstü); tabureye siz oturun, çocuğu kucağınıza alın. Başı aşağıda olacak şekilde pozisyon verin. Yine sırta vurma işlemini yukarıda anlatıldığı gibi tekrarlayın.

Tüm bunlara rağmen çocuğunuz solumuyorsa (5 dakika sonunda) aşağıda anlatılacak suni solunum işlemini başlatın.

Yorum Yaz!

Kufur, hakaret iceren yorumlar onaylanmayacaktir..
Ziyaretcilerimizin IP Numaralari Gerektiginde Yasal islemler icin Kayit Altinda Tutulmaktadir.

Yorum Yok
Facebook Twitter Google+