Kategoriler

#Revir
#Gündem

Boğaza Yabancı Cisim Kaçması QR Code

Google > Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

Boğaza Yabancı Cisim Kaçması
Dört yaşın altında fındık, ceviz gibi gıdalar yedirilmemelidir. En sık akciğerlere kaçan bu yiyeceklerdir. Bu gıdaları alırken (veya başka sert gıda) çocuğunuzda ani solunum sıkıntısı başlamışsa en yakın hastaneye başvurun.

Bu gıdaları aldıktan sonra çocuk ‘nefes alamıyorsa, nefes almak için tiz sesler çıkarıyorsa, çırpınıyor, rengi maviye kaçıyorsa hastaneye gitmek için bile vakit yoktur. Ortalama beş dakikalık bir süreniz vardır. Acilen bir kişi 112 acil yardımı arasın ve öneriler alsın. Şu işlemleri hemen başlatın. Çocuğunuzun yabancı cisim boğazında olabilir. Ağzını açıp bakın. Yabancı cismi görüyorsanız, parmağınızı bir mengene gibi kullanarak yabancı cismi çıkarın.

Boğazında bir şey görmüyorsanız bu işlemi yapmayın (yabancı cismi daha aşağı itebilirsiniz). Çocuk küçük ise (2 yaş altı) bir elinizle bacaklarını kavrayın ve başı aşağıda olacak şekilde tutun. Diğer elinizle bebeğinizin kürek kemikleri arasına beş kez arka arkaya kuvvetlice vurun. Nefes alamıyorsa bu işlemi aralıklı tekrarlayın ve hemen hastaneye acilen gidin veya acil yardımı bekleyin (şartlarınıza göre karar verin).

Çocuk büyükse (2 yaş üstü); tabureye siz oturun, çocuğu kucağınıza alın. Başı aşağıda olacak şekilde pozisyon verin. Yine sırta vurma işlemini yukarıda anlatıldığı gibi tekrarlayın.

Tüm bunlara rağmen çocuğunuz solumuyorsa (5 dakika sonunda) aşağıda anlatılacak suni solunum işlemini başlatın.
  • akdeniz anemisi Kalıtsal bir kan hastalığıdır. Akdeniz kıyılarında yaşayanlarda daha sık görülür....
  • Kavitasyon ile zayıflama Değerli okurlarımız Gülben Ergen gibi zayıflamak isterse biz hemen kısa bir bilgi ver...
  • RS Virüsü Bu kış herkesin kendisine ve çocuklarına dikkat etmesi gerekiyor. Her sene bir virüs ...
  • Mutlu olmanın yolları Mutlu olmak için aslında gereksiz bilgiler vermek istemiyoruz biz neolsunki.com olara...
  • Trahom hastalığı tedavisi nedir Göz hastalıklarından birisi olan trahom hastalığı dünya çapında en çitti göz hastalık...
  • Bebekler ne zaman oturur oturmalı Bunu tabi ki anne ve babalar anlar fakat biz genel olarak bir kaç bilgi de vermek ist...

Yorum Yaz!

Kufur, hakaret iceren yorumlar onaylanmayacaktir..
Ziyaretcilerimizin IP Numaralari Gerektiginde Yasal islemler icin Kayit Altinda Tutulmaktadir.

Yorum Yok
Facebook Twitter Google+