Kategoriler

#Revir
#Gündem

Paul Klee QR Code

Google Ünlü ressamlar > Paul Klee

Paul Klee


Paul Klee, Alman ressamı (1879-1940).

İsviçre'de, aralarında müzikçilerin bulunduğu bir ailede dünyaya gelen Paul Klee, öğrenimini Almanya'da yaptı; sonra Münih'e yerleşti. Önce desen ve gravürle uğraştı. İlkel sanatların ve fantastiğin çekiciliğine kapıldı, Cezanne ve Matisse'in hayranıydı. Birkaç defa Paris'e gitti, orada kübizmin ve fovizmin etkisinde kaldı. Kandinsky'nin dostuydu, Blaue Reiter ressamlarıyla da ilişki kurdu.Işık ve Renk

Otuz beş yaşında Tunus'a bir yolculuk yaptı; orada ışığın etkisinde kalan Klee, renklerin bilincine vardı. O zaman kendine özgü bir üslûp bularak suluboya tablolar yapmağa başladı. Almanya'ya dönüşünde, Weimar'daki Bauhaus'a profesör olarak atandı (1921). Burası, bir tür güzel sanatlar ve süsleme sanatları okuluydu. Sonra Dessau'da, daha sonra da Dusseldorf Akademisi'nde ders verdi. 1933'te, Nazilerin iktidara gelmesi üzerine, buradan ayrılmağa karar verdi, Bern'e yerleşti ve ölünceye kadar da orada yaşadı.
Eserleri

İdeogramlar, Gemici Sindbad, Dehşet içindeki Deli, Senecio, Güzel Bahçıvan Kız, Beyaz Zemin Üzerinde İşaretler, Kırmızı Balon, Gaia'nın Portresi, Ölüm ve Ateş.

Paul Klee'nin bir eseri: «Senecio» (1922). Sanatçı 1924'te «İnsanı olduğu gibi değil, olabileceği gibi vermek isterim» diyordu. Ona göre sanat, görülmeyeni görülebilir hale getirebilmeliydi.

Yorum Yaz!

Kufur, hakaret iceren yorumlar onaylanmayacaktir..
Ziyaretcilerimizin IP Numaralari Gerektiginde Yasal islemler icin Kayit Altinda Tutulmaktadir.

Yorum Yok
Facebook Twitter Google+