Kategoriler

#Revir
#Gündem

5651 internet Yasası Neleri Değiştiriyor? QR Code

Google Güncel Haberler > 5651 internet Yasası Neleri Değiştiriyor?

5651 internet Yasası Neleri Değiştiriyor?
Yasada önerilen değişiklikten önce bir internet sitesinde uygunsuz bulunan içeriğin kaldırılması için öncelikle o sitedeki içeriğin sahibine ya da site içerik yönetimine başvuruluyor, bu yolla bir çözüme ulaşılamaması halinde yasal yollara gidilebiliyor ve mahkeme sürecinin ardından yalnızca uygunsuz bulunan içeriğin kaldırılmasına karar veriliyordu.

5651 sayılı kanun ise bu süreçteki ieçrik yöneticisi ve içerik sahibi unsurlarını çıkartarak uygunsuz herhangi bir içerik görüldüğü taktirde direkt olarak ve kimseyi uyarmadan mahkemeye başvurulmasının yolunu açıyor. (Site yöneticilerinin dikkatine: Artık her an kapınızda beliren mahkeme kararları ile karşılaşabilirsiniz) Daha önceki uygulamanın usulü, kararın içerik ya da site yöneticisine bildirilecek uygunsuz bulunan içeriğin kaldırılması şeklinde idi; ancak "Erişim Sağlayıcıları Birliği" adında kurulan ekip artık herhangi bir kararı, internet sitesi sahiplerine haber vermeden uygulayabilir ve internet sitelerine (URL ya da Domain'in tamamına) erişimi habersiz şekilde engelleyebilir. (Site yöneticilerinin dikkatine: İnternet sitenize erişimin engellenip engellenmediğini her gün kontrol etmek zorunda kalabilirsiniz.)

Daha önceki uygulamada yargı süreci sonuçlanana ve karar kesinleşene kadar engelleme yapılamıyordu. Yasadaki değişiklik ise önce sitenin engellenmesi, ardından yargı sürecinin başlaması yönünde. (artık her an sitemize bakıp itiraz etmem gereken bir engelleme var mı diye diken üstünde duracağız)

Eskiden tamamen gizli tutulan IP adresi gibi bilgiler, tıpkı arama emri gibi yasal bir izin olmadan kurum ve kuruluşlarca temin edilemiyor bu da gizlilik haklarınızın ihlalini engelliyordu. Yasanın onaylanması halinde ise Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tüm IP bilgilerinizi elinde bulunduracak ve birkaç yıl saklayacak, istendiği taktirde ise sizin bu bilgilerinizi diğer kurum ve kuruluşlarla paylaşacak.

Tüm ülke olarak Youtube yasağında yaptığımız gibi DNS ayarlarımızı değiştirerek bölgesel olarak erişimin engellendiği sitelere girebiliyorduk; ancak internet yasasındaki değişiklik bunun da önüne geçmeye çalışıyor ve erişim sağlayıcılara farklı erişim engelleme yolları bulmaları zorunlu hale getiriliyor. (Attığınız twit yüzünden internetiniz kesilebilir mesela)
  • Batı Nil Virüsü Komşu ülkeden sonra Türkiye 'de vakarlarına rastlanan bu tehlikeli hastalıklılığı adı...
  • Hamilelikte Süt Tüketimi Araştırmalara göre, gebelik döneminde yeterli miktarda süt tüketimi preeklampsi riski...
  • Kinesio bandı nedir Teniscilerin, basketbolcuların, futbolcuların kullandığı bu band nedir ne değildir he...
  • İstanbul Bronşiti Hayatımızı kolaylaştırdığını düşündüğümüz teknolojik gelişmeler aslında o kadar da ma...
  • Saç uzatan havuç maskesi Malzemeler ve hazırlanışına kadar tüm ayrıntılarını anlatacağız ve bir çok okurumuzun...
  • Diş Ağrısı Nasıl Geçer Diş ağrısı gerçekten insanları korkutan daha olmadan bile canını sıkan bir sağlık teh...

Yorum Yaz!

Kufur, hakaret iceren yorumlar onaylanmayacaktir..
Ziyaretcilerimizin IP Numaralari Gerektiginde Yasal islemler icin Kayit Altinda Tutulmaktadir.

Yorum Yok
Facebook Twitter Google+