Kategoriler

#Revir
#Gündem

İstiklal Marşının Kısa Hikayesi QR Code

Google Komik Videolar > İstiklal Marşının Kısa Hikayesi

İstiklal Marşının Kısa Hikayesi
Dönemin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TBMM için milli marş yazdırılacaktı. Ülkenin dört bir yanından şairlerin katılması düşünülerek 1921 yılında yarışma düzenleme kararı almıştır. Kazanan kişi yüklü miktarda para alacaktı. Ülkede bir çok şair aynı zamanda milli marş olması heyecanı ile birlikte kağıtlara gönüllerinden geçenleri yazmıştır.

Mehmet Akif Ersoyun yakın arkadaşı kendisini için bu teklif edilince yarışmaya katılmayacağını söyler. Milli marş parayla yazılmayacağı söylemesi ile birlikte arkadaşı ona paranın mektep için harcanabileceğini söyleyince kabul etmiştir.

İstiklal marşı yarışmasına 724 şiir katıldı arasından seçilenler Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Supli Tanrıöver tarafından mecliste okunmuştur. Mehmet Akif Ersoyun şiirinin okunması ile birlikte herkes can kulağı ile dinliyordu. Vekiller ayakta coşku ile alkışlayarak tekrar okunmasını istemişlerdir. TBMM tarafından 21 Mart 1921 tarihinde milli marş olarak kabul edildi. Bestesi ise Osman Zeki Üngör tarafından haızrlanmıştır.

Yorum Yaz!

Kufur, hakaret iceren yorumlar onaylanmayacaktir..
Ziyaretcilerimizin IP Numaralari Gerektiginde Yasal islemler icin Kayit Altinda Tutulmaktadir.

Yorum Yok
Facebook Twitter Google+