Kategoriler

#Revir
#Gündem

Mukaddes emanetler QR Code

Google Dini Bilgiler > Mukaddes emanetler

Mukaddes emanetler

Dünyanın sayılı müzelerinden Topkapı sarayı, 3 Nisan 1924 tarihinde müze haline getirilmiştir. Müze, saray yaşantısını yansıtan eşyalar ile çeşitli bağışlardan oluşan bir koleksiyonlar hazinesidir.

Sarayın Harem, Bağdat Köşkü, Revan Köşkü, Arz odası gibi bölümleri vardır. Kutsal emanetler Has Oda bölümünde bulunmaktadır.

İslam tarihinde Mukaddes emanetlerin toplanması ve korunmasına Peygamberimizin sağlığında başlanmıştır. Ashab-ı Kiram ve halifeler bu emanetleri toplamışlar, Emevi ve Abbasi halifeleride önem vermişlerdir. Yavuz Sultan Selim, 1517'de Mısır'ı fethedip Kahire'ye girince halife el-Muntasır Billah'ın gözetiminde bulunan ve daha önce Bağdat'tan Hülagu'nun elinden kaçırılan mukaddes emanetleri teslim aldı. Ayrıca Mekke şefi Ebu'l-Berakat'ın oğlu Ebu Numeyya ile gönderdiği emanetleride alarak İstanbul Topkapı Sarayı'na gönderdi.

Mukaddes emanetler, önce bu saraydaki Silahtar Hazinesi, Revan Köşkü gibi yerlerde muhafaza edildi. Sultan II.Mahmud'a kadar Has Oda olarak ismini duyuran bu bina II.Mahmud'un Topkapı Sarayı'ndan Dolmabahçe Sarayına taşımasıyla, tamamen mukaddes emanetlere tahsis edilmiştir. Böylece Hırka-i Saadet Dairesi adını almıştır. Bu daire Fatih tarafından yaptırılmıştır.

  • Aşırı terlemenin nedenleri ve tedavisi Bazı insanlar olduğundan fazla terlerler ve çok sıkılırlar. Bunun tedavisi yok mu? ta...
  • İncinme burkulma tedavisi Bir anda başınıza gelebilir yada ters hareketlerde kollarınızı yada vücudunuzun harek...
  • Göz Altı Morlukları Neden Olur Sabahları kalktığınızda yada gün boyu gözlerinizin altı hep mos mor ve arkadaşlarınız...
  • alerji Vücudun, bazı madde veya hava şartlarından etkilenmesi yahut psikolojik etkenler son...
  • gastrit Midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Mide ...
  • Kıl Dönmesi Kıl Dömesi Siz değerli okurlarımıza, hayatımızda sıkça rastladığımız ve dikkat edilmedi taktirde...

Benzer Yazılar

Yorum Yaz!

Kufur, hakaret iceren yorumlar onaylanmayacaktir..
Ziyaretcilerimizin IP Numaralari Gerektiginde Yasal islemler icin Kayit Altinda Tutulmaktadir.

Yorum Yok
Facebook Twitter Google+