Kategoriler

#Revir
#Gündem

Kartta şifresiz son gün QR Code

Google Magazin Haberleri > Kartta şifresiz son gün

Kartta şifresiz son gün
Kredi kartlarında Mart 2006'da başlayan chip&PIN uygulaması yarın zorunlu hale geliyor. Kart sahipleri, bugünden sonra şifre girmeden kartlarını kullanamayacak. Şifre, kartta sahteciliği yüzde 60 oranında azalttı
EKONOMİ SERVİSİ

Kredi kartıyla sahtecilik ve dolandırıcılıkla mücadelede teknolojinin üst düzey kullanımı ve dünyadaki "en güvenli" yöntemi olan chip&PIN'in "zorunlu uygulaması" yarın başlayacak, çipli kredi kartlarıyla şifresiz işlem uygulaması da bugün sona erecek.
Yarından itibaren imza ortadan kalkarken, çipli kredi kartı sahipleri, alışverişlerinde zorunlu olarak dört haneli şifrelerini kullanacak.
Öte yandan şifrelerini bilmeyen kart kullanıcılarının bunu öğrenmeleriyle ilgili bir son tarih ise bulunmuyor. Kart sahipleri, istedikleri tarihte bankalarını arayarak şifrelerini öğrenebilecek, Yurtdışından gelen turistlerin chip&PIN uyumlu olmayan kartlarıyla işlemler ise eskiden olduğu gibi manyetik şerit üzerinden yapılacak.
Bankalararası Kart Merkezi'nden (BKM) alınan bilgiye göre, 28 Haziran itibariyle kredi kartlarının yüzde 98'i, POS'ların tamamı, ATM'lerin yüzde 80'i chip&PIN uyumlu hale geldi.
Şifreli işlemlerin oranı da yüzde 80'e ulaştı. chip&PIN, Türkiye'de Mart 2006'da uygulanmaya başladı ve o tarihten bu yana kredi kartındaki sahtecilik oranlarında yüzde 60 azalma gözlendi.

Maliyet 650 milyon dolar

Şifre uygulamasına geçişte dönem sonunda dönüşümün toplam maliyetinin 650 milyon dolar olacağı öngörülürken, yarından itibaren bankaların yatırımlarının, başta ATM'lerde olmak üzere, kart sahipleri ve işyerlerinin eğitimi gibi konularda devam edeceği bildirildi. BKM, kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla chip&PIN tanıtımı ve şifre bilincine yönelik olarak Mart 2006'dan itibaren kademeli olarak tanıtım çalışmaları sürdürdü.
Bu çalışmalar içinde, "Şelale Hanım" karakteriyle Okan Bayülgen'in yanı sıra, Macide Tanır, Erol Günaydın, Gürgen Öz, Rüya Önel, Murat Akkoyunlu, Özgür Çakıt ve Ali Çatalbaş'ın da yer aldığı bir reklam kampanyası düzenlendi. Kampanyada televizyon, en etkili mecralardan biri olarak kullanıldı.
chip&PIN nasıl alınır?

chip&PIN almak için ilgili bankaların çağrı merkezlerini aramak gerekiyor. Çağrı merkezi görevlisinin soruları doğru yanıtlandıktan sonra istenilen şifre alınabiliyor.


Şifreyi korumanın yolları

BKM'den yapılan açıklamada, güvenli alışveriş için şu uyarılarda bulunuldu:
 • Şifrenizi (PIN) ve diğer güvenlik bilgilerinizi satış görevlisi de dahil olmak üzere kesinlikle kimseyle paylaşmayın.
 • Kredi kartınızı sizden başka kimsenin kullanmasına izin vermeyin.
 • Bankanızın şifrenizi posta aracılığıyla göndermesi durumunda, şifrenizi hemen ezberleyin ve şifrenin yazılı olduğu belgeyi hemen yok edin.
 • Şifrenizi kesinlikle yazılı olarak saklamayın, kartınızın üzerine yazmayın ya da herhangi bir yere kaydetmeyin.
 • Bankanız ya da satış görevlileri sizden hiçbir zaman güvenlik bilgilerinizi ve şifrenizi söylemenizi ya da e-posta yoluyla göndermenizi talep etmeyecektir. Güvenliğiniz için bu tip taleplere yanıt vermeyin.
 • Şifrenizin telefon numaranızın bir kısmı, doğum tarihiniz gibi kolay tahmin edilebilir rakamlar olmamasına dikkat edin. 9876 ya da 1234 veya 9999 gibi bilindik sayı dizileri olmamasına özen gösterin
 • Benzer Yazılar

  Yorum Yaz!

  Kufur, hakaret iceren yorumlar onaylanmayacaktir..
  Ziyaretcilerimizin IP Numaralari Gerektiginde Yasal islemler icin Kayit Altinda Tutulmaktadir.

  Yorum Yok
  Facebook Twitter Google+